Siostra Michèle – Człowiekiem Pojednania
Siostra Michèle ze wspólnoty Communauté de Grandchamp otrzymała honorowy tytuł “Człowiek Pojednania” przyznawany przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów osobom spoza Polski.

05.08.2019
List z gratulacjami od Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca przekazał siostrze Michèle zwierzhnik Diecezji Katowickiej bp Marian Niemiec.
W 1959 roku, w trakcie rekolekcji prowadzonych przez dwóch braci z Taizé, s. Michèle zdecydowała się wstąpić do wpólnoty żeńskiej w Grandchamp. Jak sama zauważa, przemówiły do niej słowa umieszczone na ulotce: “Grandchamp. Ekumeniczne powołanie do modlitwy i pojednania między chrześcijanami, narodami, religiami i kulturami w jedności i szacunku ze stworzeniem”. Duchowość “modlitwy i pojednania” okazały się dla jej drogi decydujące, w łączności z żydowskimi siostrami i i braćmi, pogłębianej przez lektury, wykłady i spotkania. Swoje zamierzenia przyszła Michèle zrealizowała rok później. W czwartek przed zesłaniem Ducha św., pierwsza Niemka, a była nią właśnie Irene, wstąpiła do Granchamp. Rozpoczął się proces pojednania ze swoją ojczyzną i sobą samą. Wielką pomocą w tym względzie okazała się s. Minke – z pochodzenia Holenderka i przeorysza wspólnoty w latach 1970-1999. Z pełnej pokoju Ireny stała się, jak mówi, Michèle, bardziej waleczna. Warto przywołać na pamięć wybrane etapy jej wspólnotowego i zakonnego powołania: pracowała w Sonnehof (dom gościnny w Szwajcarii niemieckojęzycznej), w Libanie, we Francji (na taśmie produkcyjnej w fabryce ciastek), wiele razy przebywała w Izraelu. Trzydzieści trzy lata s. Michèle zajmowała się nowicjatem wspólnoty, towarzysząc młodym siostrom w ich powołaniu. W roku 2001 pojawiła się możliwość podróży do Polski. Michèle odbyła wędrówkę śladami swojej przeszłości (szczególnie jej żydowskich korzeni). Stało się jednak wiele więcej, gdyż także i tu rozpoczęła się jej “praca” nad pojednaniem – w małym, skromnym wymiarze, w którym jak mówi, wielu kroczyło już przed nią. Regularnie s. Michèle przyjeżdża do Auschwitz (rekolekcje w roku 2015, 2017, 2019), uczestniczyła w konferencjach ekumeniczych sieci Christophorus, łączącej wspólnoty zakonne z Polski i Niemiec (odbywających się uprzednio w Laskach). Od 2001 roku s. Michèle zajmuje się także “rekolekcjami kontemplatywnymi”, których istotną część stanowi pojednanie i przemiana.
O siostrze na stronie kwartalnika Więź