Modlitwa o Kamerun

Niech kolor czerwieni, symbol jedności na fladze braci i sióstr z Kamerunu, będzie symbolem Ducha Świętego, który był, który jest i który będzie.

18 września 2022 – modlitwa o Kamerun

Kochany nasz Ojcze, Panie nieba i ziemi przychodzimy do Ciebie jako dzieci Twoje. Dziękując ci za dar pokoju, miłości i nadziei. Za dar otwartych serc na gwiazdę jedności na czerwonym tle. Niech ta jedność otwiera nas na drugiego człowieka, jego rasę, jego plemię i jego religię. Niech jednoczy nas w tolerancji i poszukiwaniu znaków Stwórcy wśród nas i dla nas.

Prośmy Ciebie, abyś w naszym życiu oświecał nam drogę swoją światłością, jak gwiazda betlejemska mędrcom ze wschodu w drodze do Chrystusa. Tego, który przeszedł na świat, by dać nam zbawienie. By ubogacić nas swoją miłością i darem Królestwa Niebieskiego. Ucz nas Ojcze iść drogą Chrystusa, byśmy potrafili znosić ból i cierpienie, umieli kochać i wybaczać.

Niech kolor czerwieni, symbol jedności na fladze braci i sióstr z Kamerunu, będzie symbolem Ducha Świętego, który był, który jest i który będzie. Niech Jego dary zaowocują w naszym życiu. Wzajemna cierpliwość, miłość i pokój niech budują nasze Kościoły i społeczności, a nadzieja niech umacnia wiarę.

Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Amen

Kamerun

Kraj liczący bez mała 25 mln mieszkańców, niegdyś bezpieczny stacza się w kierunku wojny domowej (separatyzm – 16 grup etnicznych) i wewnętrznego chaosu (atrofia administracji państwa, korupcja, niewydolność wymiaru sprawiedliwości). Kamerunem wstrząsają akty terrorystyczne. Tereny pogranicza nigeryjskiego infiltrują bojówki ekstremistów islamskich z Boko-Haram, przeciw którym państwo prowadzi operacje militarne, zaś na terenach granicznych z Republiką Środkowoafrykańską swobodnie grasują bandy rabusiów i porywaczy. Kamerun pozostaje w konflikcie granicznym z Gwineą Równikową. U wybrzeży państwa, na półwyspie Bakassi szerzy się piractwo. Notuje się bardzo duży odsetek przestępczości, zwłaszcza rabunków w dużych miastach i w środkach komunikacji zbiorowej.
Chrześcijanie stanowi 61 % ogółu mieszkańców, z tego 23% to protestanci.

W Kamerunie działają dwa Kościoły luterańskie:
Braterski Kościół Luterański Kamerunu – nieliczna, zaledwie 157-tysięczna wspólnota założona przez luterańskich misjonarzy z Ameryki Północnej;
Kościół Ewangelicko-Luterański w Kamerunie – zrzeszający 350 tys. wiernych. Protoplastami tej wspólnoty była misja amerykańska, która zaczęła działać w 1923 r. oraz misja norweska, która podjęła pracę misyjną w 1925 r. W 1960 r. doszło do połączenia obu Kościołów. W Kościele pracuje 190 duchownych i 77 ewangelistów. Kościół prowadzi również własny szpital w Ngaoundéré.

Cykl modlitw o Kościoły członkowskie Światowej Federacji Luterańskiej

Trwają przygotowania do Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej, które odbędzie we wrześniu 2023 r. w Krakowie.

Jako Kościół goszczący angażujemy się na różne sposoby w jego organizację. Pragniemy też informować parafian o przebiegu przygotowań i angażować parafie w aktywności związane ze Zgromadzeniem.

Jedną z takich propozycji jest cykl modlitewny o Kościoły członkowskie ŚFL. Federacja zrzesza 149 Kościołów w 99 krajach na siedmiu kontynentach. Często nie wiemy wiele o luteranach w odległych częściach świata. Cykl modlitw pozwoli dowiedzieć się o tym jak żyją luteranie w różnych krajach i umożliwi łączność w modlitwie z Kościołami członkowskim, które zostaną powiadomione, że modlimy się o nie w parafiach w Polsce. Zachęcamy, aby w modlitwach uczestniczyli członkowie rad parafialnych oraz chętni parafianie w różnym wieku.

Cykl rozpoczął się w 12. Niedzielę po Trójcy Świętej tj. 4 września 2022 r.

zdj. strona FB Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Kamerunie